BIOGRĀFIJA

2020
2019
14.februārī uz Krievijas kino ekrāniem iznāca režisora Kirila Pļetņeva romantiskā komēdija “7 vakariņas” («7 ужинов»), kur “Prāta Vētra” filmas beigu kulminācijā tēlo paši sevi nospēlējot komponista Artjoma Mihajenkina dziesmu “Motīvs” («Мотив»), kura tika sacerēta īpaši šai filmai. Aprīlī grupa devas nelielā koncerttūrē, lai uzstātos Krievijas pilsētās Kalugā, Tulā, Brjanskā un Voroņežā. Vasaras sezonu “Prāta vētra” atklāja kā festivāla “Ural Music Night” hedlaineri, kam sekoja pirmais pašu rīkotais mini festivāls St. Pēterburgā “VЫХОDNЫЕ”, kurā uzstājās arī grupas draugi un kolēģi – “Моя Мишель”, “Каста”, Pāvels Artemjevs (Павел Артемьев), Igors Žuravļovs (Игорь Журавлев (Альянс) un Naiks Borzovs (Найк Борзов). Par godu šim notikumam kopā ar grupu “Каста” tika izdota jauna kopdziesma un vidoklips “Pro sex” ("Про секс”) – šī ir jau otrā abu grupu sadarbības reize. 20.jūlijā Liepājā, stadionā “Daugava” ar grandiozu koncertu, pulcējot 28000 skatītāju, noslēdzās 2018.gadā iesāktā Latvijas “Skārda bungu tūre”, bet jau pēc pāris dienām “Prāta Vētras” komanda devās uz Ķīnu, kur piedalījās festivālā “International Sister Cities Youth Music” Chengdu pilsētā. Augustā “Prāta Vētra” uzstājās festivālos “Чернозем” un “Live Fest”, bet rudenī devās koncerttūrē ar nosaukumu “30 muzikāli stāsti”, kuras laikā viesojās Krasnojarskā, Novosibirskā, Ņižņijnovgorodā, Kaļiņingradā, Kemerovā, Novokuzņeckā, Tomskā u.c. Krievijas pilsētās. Tūres laikā tika izdotas 3 dziesmas sadarbībā ar vairākiem pazīstamiem mūziķiem – “This is how I feel” ar lietuviešu grupu “Daddy Was A Milkman”,  "К осени" ar Jekaterinburgas grupu "Сансара" un balādi "Рождество" kopā ar grupu "Моя Мишель". 2019.gadu “Prāta Vētra” noslēdza ar vēl vienu relīzi – albumu "SBORNIK. Vol 1", kurā apkopotas pēdējo gadu populārākās dziesmas un 3 koncertiem 3 galvaspilsētās – Maskavā, St. Pēterburgā un Kijevā.
2018
2018.gada 25.aprīlī Prāta Vētra laida klajā grupas 13. albumu ar nosaukumu "Par to zēnu, kas sit skārda bungas" ("About the boy who plays the tin drum" angliskā versijā un "Wonderful Day" krievu valodā). Albumā ir iekļautas dziesmas krievu, angļu un latviešu valodā. Neilgi pirms albuma izdošanas, tika publiskoti arī divi mūzikas video klipi - dziesmai "Wonderful Day", kura fragmenti tika uzņemti starptautiskajā kosmosa stacijā ar kosmonauta Sergeja Ryazanska (Сергеем Рязанским) līdzdalību. Un arī mūzikas video jaunā albuma tutuldziesami "Par to zēnu, kas sit skārda bungas", kura režisors ir PapaChi. Pirms albuma izdošanas mūziķi paziņoja par savu piedalīšanos arī divos vasaras festivālos - "Stareoleto" Sanktpēterburgā un "Kinoprobi" Okulovkā, kā arī izsludināja solo koncertu Maskavā 13. decembrī Crocus City Hall. 2018.gada vasarā grupa devās Latvijas koncerttūrē: Skārda bungu tūre, apmeklējot 5 pilsētas - Jelgavu, Valmieru, Ventspili, Daugavpili un Rīgu, kopā pulcējot 120 tūkstošus apmeklētāju. Rīgas koncertu, kurš notika Mežaparka Lielajā estrādē, dienu pirms koncerta pasludināja par izpārdotu. Koncertu apmeklēja 60 000 cilvēku.
2017
2017.gads grupai pagāja aktīvi strādājot pie jauna albuma un gatavojoties 2018.gada vasaras tūrei kā arī koncertējot vairākās Krievijas pilsētās tūres "Между берегами" (“Between Shores") ietvaros. Grupas dalībnieki nolēma pieiet albuma ierakstam savādāk, nekā to darijuši agrāk, proti - albumu rakstīt, nevis atrodoties vienā studijā, bet gan savas koncertūres laikā, ceļojot apkārt. Tūrē ar grupu kopā koncertēja arī jaunā albuma producenti, zviedru mūziķi Povels Olsons (Povel Olsson) un Davids Larsons (David Larsson). Vasarā Latvijā viesojās grupas ilggadējs draugs, talantīgais fotogrāfs un režisors Antons Korbīns (Anton Corbijn) un vienas dienas fotosesijas laikā tapa bildes, kuras vēlāk tika iekļautas grupas jaunā albuma "Par to zēnu, kas sit skārda bungas" noformējumā. Antons Korbins ir arī šī albuma vāciņa dizaina koncepta autors. Vasarā grupa uzstājās Ukrainas festivālā "Atlas Weekend" un rudenī devās koncerttūrē "Между берегами" (“Between Shores")  pa Krieviju,apmeklējot Maskavu, Sanktpēterburgu, Jekaterinburgu, Tjumeņu, Omsku, Permu un Ņižņijnovgorodu. Neilgi pirms Krievijas tūres grupa laida klajā pirmo dziesmu no gaidāmā albuma,  "Как я искал тебя" kura tapa sadarbībā ar Marinu Kravets (Марина Кравец) - vienīgo sievieti Krievijā populārajā komēdiju šovā "Comedy Club". Tai seko vēl divi singli dziesma "Tevis Dēļ", kas tika izdota Latvijas tirgum un starptautiskais singls "My Mind So Lost (On You)".  
2016
2016. gads sākts ar koncertu izziņošanu Eiropā. "7 Steps of Fresh Air" tūres ietvaros "Prāta Vētra" uzstāsies Viļņā, Londonā, Birminghemā, Mančestrā, Notinghemā, Glāzgovā, Tallinā un Dublinā. Grupa "Prāta Vētra" IX ikgadējā “Naše Radio” muzikālās balvas “Чартова дюжина” pasniegšanas ceremonijā tika pie apbalvojuma kategorijā “Topu līderi”, kuru saņēma par dziesmu “Epoha”. Janvāra beigās notiekošajā Latvijas Radio 2 "Muzikālās bankas" apbalvošanas ceremonijā dziesma "Ziemu Apēst" tiek atzīta par 2015. gada vērtīgāko dziesmu. Februārī iznāk singls "Little Raindrops", kas ir angliskā versija dziesmai "Ziemu Apēst", kas pirmo reizi dzīvajā izpildījumā tiek atrādīta Lietuvas "X Faktorius" finālā. Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta Mikrofons” ceremonijā, "Prāta Vētra" saņēma apbalvojumu par koncertierakstu "7 soļi svaiga gaisa" no tūres noslēguma koncerta Rīgā un tirdzniecības parka “Alfa” balvu “Alfas gada dziesma”. Tā ir vienīgā balva, kur balvas ieguvēju nosaka tautas balsojums un par dziesmu “Ziemu apēst” bija nobalsojuši vislielākais skaits klausītāju, atnesot Prāta Vētrai kopumā jau 31. Zelta Mikrofona apbalvojumu. Vasaras sākumā klajā tiek laista dziesma "Debesis iekrita Tevī". Dziesmu, kuras autors ir Marats Ogļezņevs no grupas "Musiqq", "Prāta Vētra" un "Musiqq" ierakstīja sadarbībā ar zviedru producentu Povel Olsson. Šī dziesma iekaroja daudzu klausītāju sirdis, iekrojot Latvijas radio topu virsotnes un 2016.gadā Latvijas Radio 2 "Muzikālās bankas" apbalvošanas ceremonijā tika atzīta par 2016.gada vērtīgāko dziesmu. Vasarā grupa piedalījās arī vairākos mūzikas festivālos, tai skaitā festivālā “Янтарный Пляж” (Dzintara pludmale) Kaļiņingradā, festivālā "A-Fest" Minskā un "Weekend Festival Baltic" Pērnavā. 2016.gada 20.augustā grupa sniedza savu vienīgo koncertu Latvijā - stadionā “Daugava”, Liepājā. Kopumā koncertu apmeklēja vairāk nekā 28 000 skatītājus. Tālo ceļu uz Liepāju bija mērojuši grupas atbalstītāji no visas Latvijas un Baltijas, kā arī ASV, Kanādas, Austrālijas, Krievijas un pat Japānas. Pieprasījums pēc koncerta biļetēm bija tik liels, ka vēl pirms koncerta sākuma tas tika pasludināts par izpārdotu. Dokumentālā filma “Prāta Vētra: Starp krastiem” 2016. gada Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” apbalvošanas ceremonijā saņēma balvu nominācijā “Labākais Skaņu režisors” kā arī portāla Delfi.lv publikas simpātiju balvu.
2015
2015.gada 19.maijā grupa prezentē savu vienpadsmito studijas albumu “7 Soļi svaiga gaisa”. Savukārt dienu vēlāk – 20.maijā albums tiek izdots arī Krievijas teritorijā ar tā anglisko nosaukumu “7 Steps of fresh air”. Albumā ir iekļautas 10 dziesmas. Tas tika ierakstīts leģendārajā “Hansa Studio” Berlīnē, kopā ar producentu Alex Silva. 2015.gada februārī tika izdots singls “Ziemu apēst” no jaunākā albuma “7 Soļi svaiga gaisa
2014
2014. gadā "Prāta Vētra" uzsāka darbu pie jauna albuma, bet, neskatoties uz aizņemtību ierakstu studijā, atlicināja laiku arī vairākiem koncertiem ārzemēs — gada sākumā uzstājoties festivālā EurosonicNīderlandē un Olimpisko spēļu ietvaros Sočos (Medals Plaza), pēc ilgāka pārtraukuma viesojoties Minskā (Baltkrievija) un Ņižņijnovgorodā (Krievija), uzstājoties kā galvenie mākslinieki festivālos "Дикая мята" un Lenovo VIBE Tour.

2013
2013. gada sākumā topā "Чартовa Дюжина" iekļuva sestā dziesma no albuma «Чайки на крышах» — «Кто-то живой», bet vasarā fanus iepriecināja videoklips dziesmai «Europa», kurš filmēts Berlīnē. Savukārt rudenī mūziķi prezentēja kopdarbu ar producentu David Field— dziesmu un videoklipu «Butterfly In A Bottle».
2013.gada vasaras sezonu tika atklāta ar uzstāšanās Glastonbury festival. "Prāta Vētra" uzstājās uz "John Peel Stage" ar 45 minūšu programmu un kļuva par pirmo grupu no Baltijas valstīm, kura spēlējusi šajā pasaulsslavenajā festivālā. Tam sekoja uzstāšanās tādos festivālos kā Sziget festival (Ungārija), Rock For People (Čehija), Summer Sound (Latvija), Kubana, Крылья festival, Нашествие festival, Red Rocks festival (Krievija), bet tūres noslēgumā "Prāta Vētra" nospēlēja vairākus koncertus Ukrainā, kā arī divus jubilejas koncertus Maskavā (Stadium Live) un St Peterburgā (A2), kur prezentēja par godu 10 gadu koncertdarbībai Krievijā izdoto izlasi "The Best Of", kur iekļautas dziesmas angļu un krievu valodās. Abi koncerti Krievijas galvaspilsētās ir līdz šim vērienīgākie "Prāta Vētras" koncerti kaimiņvalstī. Gada noslēgumā albums «Чайки на крышах» iznāca jaunajā formātā 3plet, bet dziesma «Years & Seconds» no tāda paša nosaukuma albuma (2010) kļuva par 8 sēriju detektīvfilmas «Нюхач» (Первый канал, Krievija) tituldziesmu. 2013. gadu "Prāta Vētra" noslēdza kā galvenais mākslinieks festivālā «Лучший город зимы» Maskavā.

2012
2012. gada oktobrī "Prāta Vētra" uzsāk savu pēdējo gadu lielāko koncerttūri, kuras ietvaros viesojās gandrīz visos kontinentos, koncertējot tādās Krievijas pilsētās kā Архангельск, Красноярск, Петрозаводск, Мурманск, Краснодар, Уфа, Сочи,Ижевск, Челябинск, Ростов-на-Дону, Волгоград, Нижний Новгород, Тула, Калининград, četrās pilsētās Lielbritānijā, festivālā Music Matters festivalSingapūrā u. c..
2012. gadā "Prāta Vētra" izdod kopumā trīs albumus. Jaunais albums vispirms iznāk latviešu versijā "Vēl viena klusā daba", pēc tam angliski «Another Still Life» un visbeidzot krievu valodā «Чайки на крышах». Albuma krievu versijas pirmatskaņojums notiek 20. oktobrī "Arena Moscow", Krievijā. Sešas no trīspadsmit albuma dziesmām tika iekļautas Krievijas radiostaciju rotācijās. Albuma tituldziesma «Чайки на крышах» startēja radiostacijas "Наше радио" topā "Чартовa Дюжина", kur ieņēma 4. vietu. Albuma papildu dziesma «Гори, гори ясно» tika izvēlēta par animācijas filmas «Снежная королева» (latv. "Sniega karaliene") tituldziesmu, bet filmas starptautiskajai versijai dziesmai «Flashlight» angļu tekstu sarakstīja "Prāta Vētras" draugs, grupas "Travis band" solists Fran Healy

2011
2011. gada maijā "Prāta Vētra" atklāja 14. starptautisko mūzikas festivālu "Maxidrom" Tušino, Krievijā.
2011. gada jūnijā pēc 6 gadu pārtraukuma grupa uzstājās Kijevā Ukraina jaunatvērtajā klubā "Stereoplaza". Koncertu apmeklēja vairāk nekā 4000 skatītāju.
2011. gada augustā "Prāta Vētra" piedalījās koncertā "Vabaduse laul" (eng. Songs of Freedom) Tallinā par godu Igaunijas neatkarības 20. Gadadienai.

2010
2010
2010. gada martā Baltijas valstīs klajā nāk “Prāta Vētras” albums "Years and Seconds", kas ir noslēdzošais posms triloģijai, kura sākās ar "Tur kaut kam ir jābūt" izdošanu Latvijā 2008. gadā un turpinājās ar Krievijas tirgum domāto "Шаг" 2009. gadā.

2010. gada oktobrī iznāk "Izlase 2000 - 2010", kas ir turpinājums pirms desmit gadiem izdotajai "Izlasei '89-'99". Tajā iekļautas šīs desmitgades “Prāta Vētras” spilgtākās dziesmas, kā arī jaunā dziesma "Gara diena". Decembra vidū albums iegūst "Zelta" statusu.

Atzīmējot izlases iznākšanu, Prāta Vētra paziņoja par koncertu Arēnā Rīga 10. decembrī, bet milzīgā pieprasījuma dēļ drīz tika izsludināts papildkoncerts 11. decembrī. Šī bija pirmā reize, kad Prāta Vētra uzstājas Arēnā Rīga.

2009
2009. gada martā tiek izdots albums krievu valodā "Шаг". Tā ir albuma “Tur kaut kam ir jābūt” krievu versija.

2008
2008. gada maijā klajā nāk Prāta Vētras astotais studijas albums latviešu valodā "Tur kaut kam ir jābūt", kas divu mēnešu laikā iegūst Dubultplatīna diska statusu. Albumu producējis Latvijā pazīstamais hip-hopa mākslinieks Gustavo (Arstarulsmirus), un tas iezīmē spēcīgas pārmaiņas grupas raksturīgajā skanējumā.

Albuma iznākšanai seko "Tur kaut kam ir jābūt" koncerttūre, kurās laikā 5 Latvijas pilsētās — Jelgavā, Preiļos, Ventspilī, Valmierā un Rīgā — kocertus kopumā apmeklēja vairāk nekā 80 000 skatītāju. Noslēguma koncertu Mežaparkā vien noskatās 45 000 skatītāji. Tūre iegājusi Latvijas vēsturē arī ar pirmo reizi šāda mēroga koncertā izmantoto apaļo skatuvi, kas skatāma no 360 grādu leņķa.

2008. gada nogalē tiek izdots DVD "Tur kaut kam ir jābūt koncerts Mežaparkā", arī tas sasniedz platīna diska statusu. Koncertierakstā iekļautas arī īpašo viesu — Gustavo (Arstarulsmirus), "gg choir", Vairas Vīķes-Freibergas un grupas Би-2 uzstāšanās.


2006
2006. gada vasarā Prāta Vētra sniedz koncertus Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā, Polijā un Čehijā, kā arī sniedz vienu vienīgu koncertu Latvijā, piedaloties Baltic Beach Party (Summer Sound Festival) Liepājā. Grupa sacer divas dziesmas animācijas filmai Lote no izgudrotāju ciema.

Maijā Prāta Vētras videoklips "Thunder Withour Rain" iekļūst MTV Europe rotācijā, un jau rudenī, kad tiek atklāts MTV Latvia, videoklips dziesmai "Lonley Feeling (To Be Lonley)" iekļūst Baltijas topā. Lietuvā tiek uzfilmēts videoklips arī dziesmai "Tin Drums", kura režisors ir Kaspars Roga. Klipa filmēšanā piedalās arī Lietuvas tautas deju kolektīvs Lietuva.

2006. gada novembrī Prāta Vētra MTV Europe Music Awards Kopenhāgenā iegūst labākā Baltijas izpildītāja godu. Tas ir pirmais gads, kad tiek pasniegta balva šādā nominācijā.

2005
2005. gadā Prāta Vētra izlaiž savu septīto studijas albumu "Četri krasti", kas ierakstīts kopā ar producentu Aleksu Silvu. Šis ir pirmais albums, kas iznāk pēc Mumiņa nāves, taču dažas dziesmas ierakstītas vēl pirms traģēdijas.

2004
2004. gadā Prāta Vētra un "Би-2" kopā ieraksta dziesmu "Скользкие улицы" (latv. Slidenās ielas), kura tiek iekļauta "Би-2" albumā "Иномарки", kas klajā nāk 2004. gada 2. martā. Dziesma ieņem pirmo vietu dziesmu topos Latvijā, Ukrainā un Krievijā.

Naktī no 2004. gada 22. uz 23. maiju traģiskā negadījumā uz šosejas starp Rīgu un Jelgavu aiziet bojā viens no grupas dibinātājiem — basģitārists Gundars Mauševics. Par spīti zaudējumam, pieminot savu draugu Mumiņu, pārējie grupas locekļi nolemj turpināt kopdarbu.

2003
2003. gadā klajā nāk Prāta Vētras albums "Dienās, kad lidlauks pārāk tāls" un tā angliskā versija "A Day Before Tomorrow". Tiek izdoti singli "Colder" un "Plaukstas lieluma pavasaris" jeb "A Day Before Tomorrow". Pēc albuma izdošanas grupa saņem vietājās mūzikas balvas par labāko popmūzikas video (dziesmām "A Day Before Tomorrow" un "Colder"), kā gada labākā grupa, par labāko roka dziesmu ("Colder"), kā arī par labāko roka albumu. Šajā gadā Prāta Vētra iesilda The Rolling Stones koncertu Prāgā.

2000
2000
gada 13. maijā grupa piedalās 45. Eirovīzijas dziesmu konkursā, kas norisinās Zviedrijā, ar dziesmu "My Star" (latviskā versija — "Īssavienojums"), ko sarakstījis Kaupers sadarbībā ar A-HA producentu Toniju Mensfīldu, un ieņem trešo vietu.

2000. gada augustā drīz vien pēc grupas desmitgades sasniegšanas klajā nāk albums "Izlase 89-99", kurā iekļautas gan pašas populārākās un interesantākās dziesmas, gan dažas pirms tam neizlaistas dziesmas.

1999
1999. gadā Prāta Vētras dalībnieki laiž klajā savu ceturto albumu "Starp divām saulēm" un savu pirmo starptautisko albumu "Among The Suns", kas ir albuma "Starp divām saulēm" angliskā versija. Šis albums ierakstīts Zviedrijā un Dānijā un ir viens no dārgākajiem Latvijas mūziķu ierakstiem. Visi pieci albuma singli — "Puse no sirds", "Starp divām saulēm", "Lec" ("Try"), "Prom uz siltajām salām" ("Ain't It Funny") un "Tu izvēlējies palikt" ("Welcome to my country") sasniedz augstākās pozīcijas latviešu hitu parādē drīz vien pēc to klajā nākšanas. Albums sasniedz arī Lietuvu, Igauniju, Grieķiju, Turciju, Zviedriju, Somiju, Dāniju, Beļģiju un pat Japānu, Honkongu un Ungāriju. Dziesmu "Under My Wing" un "Weekends Are Not My Happy Days" videoklipi tiek iekļauti Francijas mūzikas kanāla MCM pleilistē.

1998
gadā Prāta Vētra sadarbībā ar grupas Fool's Garden producentu Volkeru Hinkelu ieraksta savu pirmo singlu angļu valodā — "Under My Wing". Singls tiek iekļauts Baltijas valstu radio apritē, kā arī sasniedz citas valstis. Neilgi pēc tam Prāta Vētra izcīna Grand Prix balvu Zviedrijas festivālā Karlsham.
1997
Tiek parakstīts līgums ar "Mikrofona Ierakstiem", vienu no latviešu lielākajām mūzikas ierakstu kompānijām un izdots jauns albums "Viss ir tieši tā kā tu vēlies". Albums tiek atzīts par "zelta", un padara Prāta Vētru par populārāko grupu Latvijā. Par albuma populārākajām dziesmām kļūst "Mans draugs", "Neatgriešanās" un "Tavas mājas manā azotē",kas deviņas nedēļas ieņem Airplay topa pirmo vietu.   Šajā laikā Kaupers piedalās Dailes teātra mūziklā Šveiks, kura muzikālo celiņu rada Prāta Vētra, tas tiek izdots atsevišķā albumā. Šveiks, likumsakarīgi, kļūst par apmeklētāko muzikālo izrādi Latvijā.
1995
1995. gadā Prāta Vētra pirmoreiz iekaro visas Latvijas uzmanību ar dziesmu "Lidmašīnas", kas kļūst par visu laiku pārdotāko singlu Latvijā, kā arī iegūst radio Super Fm gada dziesmas titulu. Šajā gadā grupa uzstājas arī Vācijā un Lielbritānijā.

Pēc eksperimentiem ar alternatīvo mūziku, grupa atgriežas pie sākotnējā skanējuma un izlaiž jaunu albumu "Veronika", kas kļūst ļoti populārs pusaudžu auditorijā. Populārākās albuma dziesmas ir "Dārznieks", "Apelsīns" un "Lidmašīnas".

1994
1994. gads bija grupai mazāk produktīvs, singls "Vietu nav" tika pārdots tikai 500 eksemplāros.
1993
1993. gadā iznāk grupas pirmais albums "Vairāk nekā skaļi", tā populārākajai dziesmai "Ziema" tiek nofilmēts videoklips.

1992
1992. gadā grupa izlaiž savu pirmo singlu "Jo tu nāc", kas 1992. gada Mikrofona aptaujā ierindojas 9. vietā.

1990
1989
Grupa izveidojās 1989. gadā Jelgavā, un tās sastāvā bija pieci draugi no Jelgavas 1. vidusskolas: Renārs Kaupers, Jānis Jubalts, Gundars Mauševics, Kaspars Roga un Māris Mihelsons, taču Prāta Vētras vēsture stiepjas vēl tālāk, līdz bērnudārza laikam, kad Renārs Kaupers un Kaspars Roga kopā dziedājuši pie Ziemassvētku eglītes, un skolas laikiem, kad visi grupas dalībnieki kopā gājuši korī.